Dünya Bankı tərəfindən Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf strategiyası üçün modullardan ibarət ilkin sənəd hazırlandı
5682
Dünya Bankı tərəfindən Azərbaycanın rəqəmsal inkişafının dəstəklənməsi məqsədilə Azərbaycan üçün rəqəmsal inkişaf strategiyası hazırlanır. Bu məqsədlə Dünya Bankının və bu prosesdə onları dəstəkləyən "Roland Berger" şirkətinin nümayəndələri bir neçə dəfə Azərbaycana səfər ediblər. Fevralın 13-dən 17-dək birinci missiya çərçivəsində nümayəndələr Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Daxili İşlər Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Ədliyyə Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi və bir sıra özəl təşkilatlarla görüşlər keçiriblər. Sözügedən missiyada görüşlər və ətraflı araşdırmalar çərçivəsində toplanan məlumatlar əsasında rəqəmsal strategiya sənədinin ilk iki modulu hazırlanmışdır. Ümumiyyətlə, sənədin aşağıdakı modullardan ibarət olması nəzərdə tutulur:
1. 1. Real şərtlərlə qiymətləndirmə - Cari rəqəmsal yetkinliyin qiymətləndirilməsi və "Sütunlar" üzrə maraqlı tərəflər və aktivlər üzrə faktiki təhlilin aparılması: Rəqəmsal İnfrastruktur, Rəqəmsal Hökumət Platformaları, Rəqəmsal Maliyyə Xidmətləri, Rəqəmsal Bizneslər, Rəqəmsal Bacarıqlar və Güvən mühiti, imkanları və çətinlikləri, əsas cari idarəetmə çərçivəsini və məlumat ekosistemləri ilə bağlı siyasəti müəyyən etmək məqsədilə hər bir sütun üçün əlverişli mühitin (institusional, hüquqi və tənzimləyici çərçivələr) təhlili.
2.
3. 2. Rəqəmsal transformasiya üçün əsaslandırmanın müqayisəli təhlili və işlənib hazırlanması - rəqəmsal inkişafın qlobal təsir tendensiyalarının müəyyən edilməsi, qabaqcıl təcrübə ilə tammiqyaslı rəqəmsal transformasiya üzrə müvafiq beynəlxalq nümunələrin (ən azı 4 nümunə) vurğulanması, Azərbaycana qarşı faktiki rəqəmsal dövlətlərin tendensiyalarının və qabaqcıl təcrübələrinin müqayisəli təhlili, rəqəmsal inkişaf və mərhələ əsaslı rəqəmsal transformasiya strategiyasının izlənməsi üçün əsasların araşdırılması.
4.
5. 3. Gələcək rəqəmsal baxış, boşluqların təhlili, tövsiyələr və variantlar - Azərbaycanın rəqəmsal gələcəyə baxışı (ümumi rəqəmsal gələcəyə baxışı müəyyən etmək üçün 1 və 2-ci moduldakı informasiyadan istifadə etmək, tələb olunan əsas məlumat idarəetmə çərçivəsini müəyyənləşdirmək, bütün perspektiv vəziyyətləri "Sosial-iqtisadi İnkişafa dair Milli Prioritetlər", "Azərbaycan 2030" və monitorinq çərçivələri ilə uyğunlaşdırmaq), Boşluqların təhlili (gələcək rəqəmsal baxışa nail olmaq üçün boşluqları və lazım olan təkmilləşdirmə sahələrini müəyyən etmək üçün faktiki və gələcək vəziyyəti müqayisə etmək), tövsiyələr və variantlar (gələcəyə baxış və təkmilləşdirmə sahələrini ümumiləşdirmək, strategiya, baxış, ölçülə bilən hədəflər və onların Azərbaycan 2030-da müəyyən edilmiş hədəflərə töhfəsi üçün əsas məqsədləri müəyyən etmək, məhdudiyyətləri, fəaliyyət mövzularını, nəticələri və məqsədlər və hədəflər ilə uyğunluğu vurğulayan dəyişiklik nəzəriyyəsi/məntiqi çərçivəni yaratmaq)
6.
7. 4. Strategiyanın həyata keçirilməsi üçün yol xəritəsi - həyata keçirmə prinsiplərini müəyyənləşdirmək, qısa və orta müddətli dövrdə tələb olunan təşəbbüsləri və əsas uğurları prioritetləşdirmək, strategiyanın həyata keçirilməsi üçün ümumi yol xəritəsini və mərhələlərə əsaslanan ətraflı fəaliyyət planlarını yaratmaq, ƏEG-ləri təyin etmək və müvafiq sahibləri müəyyənləşdirmək, müvafiq icra vəsaitlərini (məsələn, alətlər, şablonlar, təlimatlar) və idarəetməni təmin etmək.
Strategiyanın yaxın aylarda yekunlaşdırılması və təsdiq üçün dövlət qurumlarına göndərilməsi nəzərdə tutulur.

The document on digital development strategy of Azerbaijan Republic was prepared on the basis of initial modules by World Bank Group
2433
In order to support the digital development of Azerbaijan by the World Bank, a digital development strategy for Azerbaijan is being prepared. For this purpose, the representatives of the World Bank and the Roland Berger company, which supported them in this process, visited Azerbaijan several times. During the first mission from February 13 to 17, representatives held meetings with the Ministry of Digital Development and Transport, the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Economy, the Ministry of Justice, the Ministry of Health, the Ministry of Science and Education, the State Customs Committee, and a number of private organizations. The mentioned mission has prepared the first two modules of the Digital strategy document based on the information gathered on the basis of the meetings and the detailed research. In general, the document is supposed to consist of the following modules:
1. 1. As-is assessment - Assess current digital maturity and conduct as-is analysis across stakeholders and assets along "Pillars": Digital Infrastructure, Digital Government Platforms, Digital Financial Services, Digital Businesses, Digital Skills, and Trust Ecosystem,  analyze the enabling environment (institutional, legal, and regulatory frameworks) for each pillar to pinpoint opportunities and challenges, baseline current governance framework and policy related to data ecosystems.
2.
3. 2. Benchmarking and developing the rationale for Digital transformation -  identify global trends on the impact of digital development, highlight relevant international examples (At least 4 examples) on economy-wide digital transformation with best practices,  benchmark trends and best practices against Azerbaijan as-is digital states,  research of rationales for clear pursuit of digital development and milestone based digital transformation strategy
4.
5. 3. To be digital vision, gap analysis, and recommendation and iterations - Azerbaijan digital to-be vision (utilize information in module 1 and 2 to develop overall digital to-be vision,  identify key data governance framework needed, align all to-be states with "National SocioEconomic Development Priorities", "Azerbaijan 2030", and monitoring frameworks),  Gap analysis (compare as-is and to-be to pinpoint gaps and improvement areas needed to achieve to-be vision),  recommendation and iterations ( finalize to-be vision and improvement areas, prepare key objectives for the strategy, vision, measurable targets, and their contribution towards targets established in Azerbaijan 2030,  create theory of change/ logical framework highlighting constraints, themes of action, outcomes, and alignment with objectives and targets)
6.
7. 4. Implementation roadmap - Define implementation principles, develop prioritization of initiatives and key successes required in the short to medium term, create overall implementation roadmap and detailed milestone based action plans, develop KPIs and identify relevant owners needed, provide relevant implementation artifacts (e.g. tools, templates, playbooks) and governance
The strategy is expected to be finalized in the upcoming months and sent to state institutions for approval.