“Azərbaycanda rəqəmsal hökumətin inkişafı” mövzusunda vörkşop keçirilib
25-26 iyul 2023-cü il tarixlərində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (UNDP), Astana Dövlət Qulluğu Qovşağının (ACSH) birgə tərəfdaşlığı ilə “Azərbaycanda rəqəmsal hökumətin inkişafı” mövzusunda ekspert vörkşopu keçirilib. Vörkşop ölkədə rəqəmsal hökumət çağırışları, tərəfdaşlıqları və inkişaf perspektivlərini araşdırmaq üçün yerli və xarici ekspertləri bir araya gətirib. Tədbir, iştirakçılar üçün rəqəmsal hökumətin tətbiqi ilə bağlı fikir, bilik və təcrübə mübadiləsi üçün platforma rolunu oynayıb.
Açılış mərasimində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədr əvəzi İnarə Vəliyeva, Astana Dövlət Qulluğu Qovşağının Rəhbər Komitəsinin sədri Alixan Baimenov, BMT-nin Rəqəmsal Hökumət bölməsinin rəhbəri Vinçenzo Aquaro və Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının regional direktoru Natalia Moçu çıxış ediblər.
Tədbirin davamında Azərbaycanın rəqəmsal hökumətin inkişafı ilə bağlı təcrübələri, əldə etdiyi nailiyyətlər, gələcək planları, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in icrası və regionda lider olmaq yolunda irəliləyişləri müzakirə edilib.
İki gün davam edən tədbirin növbəti günündə sahənin nüfuzlu beynəlxalq ekspertləri vətəndaş xidmətlərinin təkmilləşdirilməsi üzrə rəqəmsal hökumət strategiyaları, hərtərəfli rəqəmsal transformasiya üçün dövlət və özəl sektorlar arasında əməkdaşlığın təşviqi kimi istiqamətlərdə təcrübələrini bölüşüblər. BMT-nin Rəqəmsal Hökumət bölməsinin rəhbəri Vinçenzo Aquaro bu sahədə qlobal, regional və milli tendensiyaları özündə birləşdirən 2022-ci il Elektron Hökumət Sorğusunun əsas məqamlarını bölüşüb. İnteraktiv sessiyalar zamanı xarici mütəxəssislər tərəfindən rəqəmsal hökumətin inkişafı istiqamətində dünyanın müxtəlif ölkələrindən uğurlu tədqiqat nümunələri təqdim edilib.
Vörkşopun əsas məqsədi müxtəlif maraqlı tərəfləri və sənaye ekspertlərini bir araya gətirmək, Azərbaycanın rəqəmsal hökumət səyləri haqqında məlumatlılığı təmin etmək və ölkənin rəqəmsallaşma sahəsində qabaqcıl ölkə olmaq öhdəliyini nümayiş etdirməkdir.
Qeyd edək ki, vörkşop çərçivəsində Azərbaycana səfər edən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (UNDP) nümayəndə heyəti və rəqəmsal hökumət sahəsində nüfuzlu beynəlxalq ekspertlər bir sıra şirkət və qurumlarda görüş, səfərlər həyata keçirib. Belə ki, səfərin ilk günündə rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev ilə baş tutan görüş zamanı nümayəndə heyətinə Azərbaycanın rəqəmsal hökumət sahəsində əldə etdiyi mühüm nailiyyətlər barədə ətraflı məlumat verilib. Daha sonra xarici qonaqlar Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzini ziyarət edərək burada yaradılan şəraitlə tanış olublar. Bununla yanaşı, nümayəndə heyəti ASAN Xidmət mərkəzinin fəaliyyəti, elektron hökumət quruculuğu sahəsində həyata keçirdiyi tədbirlərlə tanış olublar.

Workshop "Digital Government Development in Azerbaijan" held in Baku
On 25 and 26 July 2023, the Innovation and Digital Development Agency, the United Nations Development Programme (UNDP), and the Astana Civil Service Hub (ACSH) jointly held an expert workshop titled "Digital Government Development in Azerbaijan." The event brought together local and foreign experts to examine the challenges, collaborations, and outlooks related to digital government development. It played the role of a platform where they could share their ideas, knowledge, and experiences in digital government applications.
The opening ceremony featured the speeches by Inara Valiyeva, Acting Chair of the Innovation and Digital Development Agency; Alikhan Baimenov, Chairman of the Astana Civil Service Hub; Vincenzo Aquaro, Chief of the United Nations Digital Government; and Natalia Mochu, ITU Regional Director.
Later on, Azerbaijan's experience in the development of digital government, along with its achievements, future plans, implementation of "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development," and progress towards becoming a regional leader were discussed.
On the next day of the two-day event, influential international experts in the field shared their experiences in areas such as digital government strategies for improving citizen services and promoting cooperation between public and private sectors for comprehensive digital transformation. The Chief of the UN Digital Government, Vincenzo Aquaro, shared the main highlights of the 2022 E-Government Questionnaire, which encompasses global, regional, and national trends in the field. During interactive sessions, foreign experts presented successful digital government research examples from different countries of the world.
The primary objective of the workshop was to gather various stakeholders and industry experts, raise awareness of Azerbaijan's digital government efforts, and demonstrate the nation's commitment to being a pioneer in digitization.
The delegation of the United Nations Development Program (UNDP) and influential international experts in the field of digital government, who came to Azerbaijan as part of the workshop, met and visited a few companies and agencies. On the first day of the visit, the delegation had a meeting with the Minister of Digital Development and Transport, Rashad Nabiyev. They were provided with detailed information about Azerbaijan's significant achievements in the field of digital government. They then visited the Azerbaijan Cybersecurity Center and reviewed the facility. In addition, the delegation visited the ASAN Service Center and reviewed the actions implemented in the e-government field.