Azərbaycan Qazaxıstanda keçirilən “Digital Bridge” tədbirində təmsil olunub
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin nümayəndə heyəti 12-13 oktyabr tarixlərində “Digital Bridge” texnologiya tədbirində iştirak edib.
20 mindən çox iştirakçı, 300-dən çox İKT şirkəti və 100-dən çox investorun qatıldığı “Digital Bridge”də İRİA-nın nümayəndələri müxtəlif ölkələrin və şirkətlərin təmsilçiləri ilə tərəfdaşlıq və əməkdaşlıq imkanlarını dəyərləndiriblər.
Agentliyin bir qrup nümayəndə heyəti “GOVSTACK: RəqəmsalTransformasiyanın Sürətləndirilməsi” panel iclası, "Elektron hökuməttendensiyaları BMT-nin baxışı”, "Hökumətin gücləndirilməsi: Məlumata əsaslanan idarəetmə və milli süni intellekt" adlı dəyirmi masa müzakirələrində iştirak edib.
Müzakirələrdə elektron hökumətin əsas tendensiyalarını və ən yaxşı təcrübələri vurğulanıb, istifadəçilərin cəlb edilməsi və xidmətlərin qiymətləndirilməsi üçünverilənlərə əsaslanan, süni intellektlə dəstəklənən sistemlərdən istifadənin vacibliyi qeyd olunub. İRİA-nın nümayəndə heyəti “GovTech”, SaaS, “FinTech”, “Kreativ qtisadiyyat”, “Süni intellekt və “E-ticarət” stendlərini ziyarət edib. Burada müxtəlif ölkələrdən olan nümayəndəliklərlə təcrübə mübadiləsi aparılıb vəpotensial əməkdaşlıq formatları müzakirə olunub.
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin yerli startapların qlobal bazara çıxış imkanlarını artırmaq məqsədilə həyata keçirdiyi “Roadshow” çərçivəsində 5 startap “Digital Bridge”də iştirak edib. “A-Truck”, “Hepard”, “Plustechfy”, “Taskilled” və “Safavy” startpaları öz ideyalarını beynəlxalq auditoriyaya təqdim edib, müxtəlif investorlar, vençur fondlarla görüşlər keçiriblər.
Tədbir çərçivəsində İRİA nümayəndəsi “Astana Hub”da yerləşən texnoparkı ziyarət edib, rezidentlik prosesi və şirkətlərlə bağlı məlumat əldə edib. Eyni zamanda tədbirdə iştirak edən digər ölkələrin texnopark rezidentləri ilə görüşlərkeçirilib, fikir mübadilələri həyata keçirilib.

Azerbaijan represented in Digital Bridge event in Kazakhstan
On 12-13 October 2023, the delegation of the Innovation and Digital Development Agency (IDDA) took part in the technology event Digital Bridge.
At Digital Bridge, a gathering of over 20,000 people from more than 300 ICT companies and 100 investors, IDDA's representatives discussed partnership and cooperation opportunities with representatives of various countries and companies.
A group of Agency representatives took part in the panel session "GOVSTACK: Accelerating Digital Transformation" and round table discussions "E-Government Trends: UN Review", "Expanding Government Rights and Capacities: Data-Based Management and National Artificial Intelligence". The discussions highlighted the main trends and best practices of e-government, the importance of using data-driven, AI-supported systems for engagement of users and evaluation of services. IDDA's delegation visited some stands such as GovTech, SaaS, FinTech, Creative Economics, AI and e-Trade, where they exchanged experience with representatives from different countries and discussed potential cooperation formats.
5 startups were presented at Digital Bridge as part of the Roadshow implemented by the Agency to boost local startups' access to the global market. A-Truck, Hepard, Plustechfy, Taskilled, and Safavy startups presented their ideas to an international audience and held meetings with investors and venture funds.
As part of the event, the IDDA team attended the technopark in Astana Hub and was updated on the residency process and companies. It also held meetings and exchanged opinions with technopark residents of other countries participating in the event.