"Kağızsız Hökumət"-ə keçid çərçivəsində Milli Məlumat Mübadiləsi platformasının təkmilləşdirilməsi ilə bağlı yeni həll təqdim edilib.
5269
8 iyun 2023-cü il tarixində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi tərəfindən  elektron sənəd dövriyyəsi sistemlərinin inteqrasiyası üçün vahid şlüzün hazırlanması istiqamətində görüş keçirilib. Görüşdə 30-a yaxın dövlət qurumunun aidiyyəti istiqamət üzrə rəhbər məsul şəxslərinə istifadə etdikləri Elektron Sənəd Dövriyyəsi (ESD) sistemindən asılı olmayaraq dövlət qurumları arasında maneəsiz əlaqəni asanlaşdıran yeni həll təqdim edilib.
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədrinin müavini Rəşad Xalıqov görüş iştirakçılarına Milli Məlumat Mübadiləsi platformasının təkmilləşdirilməsi və qurumlararası sənəd dövriyyəsinin kağızsız formada təmin edilməsindən bəhs edib. Bildirib ki, Milli Məlumat Mübadiləsi platforması və mübadilə standartlarının hazırlanması mövcud istifadə olunan ESD-lərin inteqrasiyasına və kağızsız hökumətə sürətlə  keçidi təmin edəcəkdir.
“Dövlət orqanlarında ESD proqram təminatından istifadə olunsa da, həmin dövlət qurumları arasında sənədlərin mübadiləsi fiziki formada həyata keçirilir. Dövlət qurumlarında bir çox elektron sənəd dövriyyəsi sistemləri mövcuddur və onlar müxtəlif təchizatçılara məxsus olduqları üçün inteqrasiya prosesində çətinliklərlə qarşılaşırdılar. Yeni həll tam kağızsız mübadilə və müxtəlif təchizatçıların həllərinin inteqrasiyasını təmin etmək üçün ümumi şlüz və sənəd mübadiləsi standartlarını təqdim edir. Qeyd edim ki, 1 iyun tarixində Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Maliyyə Nazirliyi arasında sözügedən istiqamətdə pilot layihə uğurla yekunlaşmışdır”.
Eyni zamanda sistemin işləmə prinispindən bəhs edən R. Xalıqov beynəlxalq təcrübədə sınanmış açıq standartların (API, şifrələmə və s.) tətbiqindən danışıb:
“Bu şlüz dövlət idarələri arasında bütün növ sənədlərin sürətli elektron mübadiləsinə xidmət edir. Biz istənilən sistemə funksionallıq əlavə etmək imkanı yaradan tətbiq proqramlaşdırma interfeysi (API) və standartlar yaratmışıq. Sözü gedən standartlar dövlət qurumlarında istifadədə olan ESD-lərin qarşılıqlı inteqrasiyasına imkan verəcəkdir”.
Görüşün sonunda qurumların IT üzrə səlahiyyətli rəhbər nümayəndələrinin sualları cavablandırıb, qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb.
“Dövlət qurumu nüməyəndələrini bu sessiyada salamlamaqdan və onlarla birgə bu platformanın bütün təkliflərini təcrübədən keçirməkdən məmnunuq. Mən dəstəyə görə icmaya, eləcə də əməyi keçən bütün komandaya təşəkkürümü bildirirəm. Gələcəyə baxaraq deyə bilərik ki, Milli Məlumat Mübadiləsi Sistemi yeni funksionallıq və imkanlarla daha da inkişaf edəcək”- deyə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədrinin müşaviri tədbirin sonunda bildirib.
Qeyd edək ki, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi Milli Məlumat Mübadiləsinin təkmilləşdirilməsi çərçivəsində dövlət qurumlarının aidiyyəti nümayəndələri ilə müzakirələri davam etdirir.

New Solution for Improving the National Information Exchange Platform Presented as Part of Transition to "Paperless Government"
1937
On 8 June 2023, the Innovation and Digital Development Agency held a meeting dedicated to the development of a unified gateway for integrating electronic document circulation systems. Presented to the respective managers of nearly 30 government bodies, a new solution provides unhindered communication between such entities regardless of the Electronic Document Flow (EDF) system they use.
Rashad Khaligov, Deputy Chairman of the Innovation and Digital Development Agency told the participants about the improvement of the National Information Exchange platform and the provision of paperless inter-institutional document flow. He said that the development of the National Information Exchange platform and respective standards will ensure the integration of existing EDFs and a rapid transition to a paperless government.
"Despite using EDF software packages, state bodies still exchange documents in a paper form. Government agencies operate a multitude of electronic document flow systems from different vendors, so they face difficulties in the integration process. The new solution provides a common gateway and document exchange standard to facilitate a fully paperless exchange and integration of solutions from various vendors. It is noteworthy that on 1 June, the Ministry of Digital Development and Transport and the Ministry of Finance successfully completed a pilot project in this direction.
Speaking about the system working principle, Mr Khaligov also touched upon the internationally proven open standards (API etc.):
"This gateway will bring about the rapid electronic exchange of all types of documents between different departments of the government. We have created application programming interfaces (APIs) and standards that allow you to add functionality to any system. The mentioned standards will enable the mutual integration of EDFs in use across government bodies."
At the end of the meeting, the questions of the competent IT management representatives of the institutions were answered and discussions held.
"We are pleased to welcome the representatives of state bodies to this session and jointly review everything this platform has to offer. I would like to thank both the community and the entire team for their support. Looking into the future, we can say that the National Information Exchange System will keep on developing and offering new functionality and possibilities," said at the end of the event the advisor to Chairman of the Innovation and Digital Development Agency.
It should be noted that the Innovation and Digital Development Agency is continuing discussions with representatives of state institutions within the framework of improving the National Information Exchange.